Życie na kredyt

Takie sformułowanie nie budzi w nikim pozytywnych emocji, bo życie na kredyt kojarzy się przede wszystkim z niepokojem. Faktem jest, że dzięki pożyczkom, niemal każdy może poczuć się bogaty, wydając często wielokrotności swoich pensji, ale jest to działanie krótkowzroczne, bo na dłuższą metę, wszystkie długi trzeba spłacać.


	4189301060_b97514bca5

Po Youtube krąży pewien skecz kabaretowy, którego bohater chwali się nonszalancko posiadanymi dobrami i innowacyjnymi produktami, swoją wypowiedź kończąc słowami „tylko gdyby nie te raty”. Oczywiście każdy, kto taką scenkę zobaczy, będzie się przede wszystkim śmiać, ale kabaret zarówno bawi, jak i uczy.

Mimo że życie na kredyt kojarzy się negatywnie, jest bardzo często praktykowane. Tak naprawdę niewiele mieszkań lub domów kupiono za gotówkę. Większość rodzin cały czas spłaca rozciągnięte na niemal całe życie kredyty hipoteczne, co wygodne na pewno nie jest.

Idealnie byłoby nie brać kredytów w ogóle, ale czy to możliwe? Jak najbardziej tak, ale bardzo trudne. Praktycy radzą, że kredyty w celach inwestycyjnych są dobre, a konsumpcyjnych – złe. W pewnym więc sensie, pożyczka na mieszkanie ma sens, jednakże nad każdą z tak poważnych decyzji trzeba się mocno zastanowić.