Własna firma w 8 krokach

Niezależność finansowa, własna działalność gospodarcza oraz interesujące zajęcie na całe życie, to dla wielu z nas tylko niespełnione marzenia. Na szczęście, założenie i prowadzenie firmy jeszcze nigdy w historii świata nie było tak proste, jak dziś. Jednak, aby być swoim własnym szefem, musimy najpierw przebrnąć przez krótką biurokratyczną procedurę, o której warto wiedzieć jak najwięcej, by zaliczyć ją w miarę bezboleśnie i wkrótce zajmować się już tylko biznesem.


	3660224332_8478705da7
  1. Wpis do CEIDG

Nasz pierwszy krok, to złożenie wniosku o rozpoczęciu działalności w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Mowa konkretnie o druczku zatytułowanym tajemniczym skrótem CEIDG-1, który zanosimy do urzędu miasta lub gminy, a który informuje dany urząd o naszych danych osobowych, adresie, kontach bankowych i wybranych przez nas dziedzinach działalności.

Dziedziny te nazywane są skrótem PKD, a ich pełny wykaz znajduje się na witrynie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Pamiętaj, że lepiej wpisać ich zbyt wiele, niż zbyt mało, gdyż nadmiarowe PKD nikomu nie wadzi, a za prowadzenie działalności poza zadeklarowaną branżą mogą grozić pewne nieprzyjemności. Niemniej, numery PKD można jednak bez przeszkód edytować.

We wniosku tym informujesz również o tym kiedy rozpoczniesz działalność gospodarczą oraz na jakich zasadach chcesz rozliczać podatek dochodowy i prowadzić księgowość. Te dwie kwestie są na tyle poważne, że mogłyby zająć cały rozdział książki, na potrzeby tego artykułu przyjmijmy wobec tego, że wspomniany rozdział już przeczytałeś i doskonale wiesz, jak chcesz prowadzić firmę.

  1. Pieczątka firmowa

W wyniku rozpatrzenia wniosku do CEIDG, zostanie Ci przyznany numer REGON. Jeśli poinformowałeś urząd miasta lub gminy o swoim adresie email, numer ten dostaniesz prosto na pocztę elektroniczną. Co do pieczątki, przyda się ona nie tylko przy wystawianiu rachunków, czy też faktur, ale też na różnego rodzaju wizytówkach. Na pieczątce powinna znajdować się pełna nazwa Twojej firmy, adres, numery NIP i REGON.

  1. Firmowe konto w banku

Najtańsze rachunki dla przedsiębiorstw, to rachunki darmowe. Standardem są obecnie bezpłatne przelewy do ZUS i US oraz tanie, zazwyczaj poniżej złotówki, przelewy pomiędzy podmiotami. Będziesz potrzebować potwierdzenia wpisu do ewidencji DG.

  1. Rejestracja jako płatnik VAT

Przypominam, że płacenie podatku VAT to opcja, a nie konieczność, ale zależy nie tylko od naszej chęci, ale też od gatunku działalności, którą chcemy prowadzić. Aby zarejestrować się jako płatnik VAT, musimy złożyć wniosek VAT-R do urzędu skarbowego. Zgłoszenie takie kosztuje nas 170 złotówek.

  1. Podatek od nieruchomości

Podatek ów płaci już teraz każdy, kto mieszka w swoim domu lub mieszkaniu, jednak kiedy stajesz się przedsiębiorcą, stawka tego świadczenia rośnie. Na szczęście staje się ona wyższa tylko dla tej części nieruchomości, która przystosowana jest do prowadzenia działalności. Weźmy przykład: jeśli będziesz pisać artykuły na strony internetowe, stawka podatku nie wzrośnie, ale budując na sprzedaż zegarki w pokoju przerobionym na warsztat, pokój ten stanie się droższy w utrzymaniu. Niewiele droższy, dodajmy.

  1. Aktualizacja CEIDG

W tym punkcie należałoby poinformować właściwy urząd o tym, że od czasu złożenia pierwszego wniosku założyliśmy firmowy rachunek w banku. Ponadto, jeśli zdecydowaliśmy się na zatrudnienie biura rachunkowego, możesz od razu uzupełnić pole „miejsce przechowywania dokumentów, dzięki czemu żadne kontrole skarbowe nigdy nie pojawią się w Twoim domu.

  1. Wizyta w ZUS

Odwiedziny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to przedostatni krok naszej wędrówki. Do wyboru mamy druk ZZA, który wypełniamy jeśli poza działalnością gospodarczą, jesteśmy jednocześnie zatrudnieni na umowę o pracę i pracodawca odprowadza za nas składki. W przeciwnym wypadku wybieramy druk ZUA. Dodatkowo, w druku ZBA, informujemy ZUS o numerze naszego konta bankowego.

  1. Państwowa Inspekcja Pracy

Jeśli planujesz zatrudnić pracownika, pamiętaj że musisz o tym poinformować PIP, a czas na taką informację to do 30 dni od zatrudnienia. Pamiętaj, że liczą się tylko pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, inne formy zatrudnienia nie zobowiązują Cię do informowania PIP.

To był ostatni krok tej procedury. Jakkolwiek patrząc, trzeba przyznać że nie jest ona zbyt wymagająca i jeżeli nie wystąpią komplikacje, wszystko powinno pójść sprawnie. Oczywiście, zawsze mogłoby być lepiej, na przykład gdyby tak zwane „jedno okienko” nie było tylko wyborczą mrzonką, niemniej jednak okazuje się, że dla chcącego nic trudnego. No cóż, pozostaje mi tylko życzyć Ci powodzenia!