Skuteczne oszczędzanie w trzech krokach

Nikt już nie zwraca uwagi na szokujące statystyki, mówiące że ponad połowa dorosłych Polaków nie ma kompletnie żadnych oszczędności. Nikogo nie zastanawia, dlaczego ludzie Ci wykazali się całkowitym brakiem wiedzy o pieniądzach, o tym  że hossa zawsze ma swój koniec, a wtedy trzeba być przygotowanym na straty. Wierzę jednak, że wszelkie braki w edukacji finansowej, a szczególnie te dotyczące oszczędzania, można z nawiązką nadrobić, trzeba tylko poświęcić nieco czasu na lekturę i praktykę.


	5454805481_2992ab259e

Oszczędzanie składa się zasadniczo z trzech kroków: odmówienia sobie przyjemności, lokowaniu pieniędzy w odpowiedni sposób i w konkretnym celu oraz powstrzymaniu się od naruszania tak zwanego funduszu awaryjnego.

Przejdźmy teraz do szczegółów. Ze względu na bezpieczeństwo, wszystkie pieniądze należy trzymać w banku. Najlepsza będzie lokata lub konto oszczędnościowe, oczywiście racjonalnie oprocentowane. Pierwsza rzecz, jaką należy zrobić, to odłożenie kwoty wynoszącej równowartość trzymiesięcznych kosztów życia. Kiedy będziemy już bezpieczni, oszczędzać powinniśmy tylko na konkretny cel i tylko na rzeczach zbędnych. Korzystając z tych rad, z pewnością Ci się uda.