Przelewy bankowe bez tajemnic

Mimo, że pieniądze grają z naszym życiu często pierwszoplanową rolę, coraz rzadziej się z nimi widujemy. Dzięki Internetowi, nie tylko płacimy za zakupy i usługi plastikową kartą, ale coraz częściej sami dokonujemy przelewów, płacąc rachunki i sprawiając sobie przyjemność zakupami. Nie da się jednak ukryć, że większość z nas nie wie jak internetowe banki działają, stąd coraz bardziej popularne pytanie „kiedy dojdą pieniądze?”.


	3660224332_8478705da7

Aby poznać odpowiedź, musimy przede wszystkim zagłębić się w techniczną stronę bankowości. Pierwsza rzecz, o której musimy wiedzieć, to fakt że w zlecanych przez nas transakcjach, udział biorą: nasz bank, bank odbiorcy oraz system pośredniczący ELIXIR.

ELIXIR funkcjonuje w ramach Krajowej Izby Rozliczeniowej i zajmuje się przekazywaniem pieniędzy pomiędzy bankami. Mimo iż taki system działa u nas od dawna, nie jest on zbyt efektywny. ELIXIR sam w sobie, działa na zasadzie trzech sesji; porannej, popołudniowej i wieczornej. Godziny, w których te sesje się odbywają, to jedyne możliwe pory, w których pieniądze są przekazywane.

Nie byłoby żadnego problemu, gdyby nie to, że banki nie kwapią się do przystosowania swoich wewnętrznych sesji, do tych narzuconych przez system. Z uwagi na to, że instytucje te nie współgrają ze sobą, czas oczekiwania na przelew może być różny i wynosić od 5 minut, do nawet kilku dni podczas długiego weekendu.

Czy jesteśmy skazani na niewiedzę?

Niejednokrotnie zdarza nam się, siedząc przed komputerem, co kilka minut odświeżać stronę internetową banku w oczekiwaniu na ważny przelew. Na szczęście, takie czekanie to nie jedyne wyjście, a zarówno kiedy my potrzebujemy pieniędzy na wczoraj, jak i w przypadku płacenia rachunków na ostatnią chwilę, możemy wykorzystać różnego rodzaju usprawnienia.

Najciekawszym rozwiązaniem są firmy pośredniczące w przekazywaniu pieniędzy. Przedsiębiorstwa, takie jak Blue Cash lub Przelewy24, to doskonałe rozwiązanie dla tych, którym zależy na natychmiastowym przekazywaniu pieniędzy.

Instytucje takie działają na bardzo prostej zasadzie. Otóż, w większości renomowanych banków przelewy wewnątrzbankowe wykonywane są błyskawicznie, system ELIXIR uczestniczy bowiem jedynie w przelewach międzybankowych.

Korzystając z tej wiedzy, przedsiębiorcy założyli konta we wszystkich możliwych bankach, składając więc polecenie przelewu przez taką firmę, jak Przelewy24, w istocie przelewamy pieniądze na rachunek tej firmy w naszym banku, po czym natychmiast z rachunku tej firmy w innym banku, taka sama kwota przekazywana jest na konto naszego odbiorcy.

Dzięki temu czas trwania takiej transakcji skrócony jest do kilku minut, oszczędzamy więc sobie nieco stresu i możemy dokonywać błyskawicznych zakupów, oraz spłacać kredyt na dzień przed terminem. Naturalnie, usługa taka kosztuje, nie są to jednak kwoty duże, ponieważ przeciętny przelew zabierze nam mniej niż złotówkę.

Jak widać, przelewy bankowe wcale nie są tak skomplikowane, jakby się wydawało, a znając je od strony technicznej, możemy nie tylko oszczędzić sobie stresu w czekaniu na pieniądze, ale też być przygotowani na wszelkiego rodzaju sytuacje konfliktowe.