Pożyczka a kredyt – w czym tkwi różnica?

W języku potocznym oba te pojęcia znaczą niemal to samo i nie byłoby w tym nic niewłaściwego, jeśli byłyby to słowa niezwiązane z pieniędzmi. Jeśli bowiem istnieje jakaś kontrowersja dotycząca finansów, możemy być pewni że ktoś lub coś za tym stoi i prędzej, czy później coś się w związku z tym wydarzy. Lepiej więc zawczasu wiedzieć, w czym leży problem, o którym wkrótce wszyscy będą głośno rozmawiać.


	6355360253_30e095425d

Podstawowa cecha, która odróżnia kredyt od pożyczki, to deklaracja celu, która w przypadku kredytu jest obowiązkowa, a w przypadku pożyczki – nie. Innymi słowy, jeśli w umowie napisane jest kredyt, musimy jednoznacznie poinformować, na co zamierzamy pożyczone pieniądze wydać.

Inna ważna różnica i ostatnia z podstawowych zarazem, to konieczność naliczania i opłaty odsetek w przypadku kredytu, jej brak, jeśli mowa o pożyczce. Warto zauważyć, że brak konieczności, nie oznacza brak możliwości i jeśli twój kontrahent wymaga tej lub innej informacji, powinieneś przemyśleć ewentualną zgodę na tą propozycję, która może podnieść atrakcyjność umowy i pomóc nam w uzyskaniu lepszych warunków po naszej stronie.