Pozycjonowanie jako forma reklamy

Szukanie klientów to żmudny i monotonny proces. Nie dziwi więc, że staramy się go na każdym kroku automatyzować, promując siebie i swoją działalność poprzez samodzielnie działające strony internetowe. Klienci, trafiający do nas poprzez firmową witrynę są już przecież wstępnie przekonani do naszej oferty i zazwyczaj doskonale wiedzą, czego od nas oczekują, zyskujemy więc w ten sposób nie tylko pieniądze, ale i czas.


	143114447_50b007fff9

Niemniej jednak, ruch na stronie również nie bierze się znikąd i tu zaczynają się schody. Mimo że znamy co najmniej kilkanaście form promocji stron internetowych, począwszy od reklamy PPC (płatnej za kliknięcie), a na wyskakujących okienkach skończywszy, większość z nich będzie opłacalna dopiero po wielu miesiącach eksperymentów i prób.

Nie inaczej jest z pozycjonowaniem w wyszukiwarkach, w tym wypadku na naszą korzyść działa jednak kilka, niezwykle ważnych z punktu widzenia przedsiębiorcy, zalet tego modelu reklamy.

Subtelna i grzeczna

Przede wszystkim, reklama poprzez pozycjonowanie to idealne rozpoczęcie dialogu z naszym nowym klientem. Dlaczego? Otóż, pozycjonowanie zupełnie nie wygląda jak znana nam, agresywna formą reklama, nie irytuje więc naszych nowych gości i nie przekonuje ich na siłę.

Wszyscy przecież zdajemy sobie sprawę, jak nienawidzimy reklam telewizyjnych, o wiele głośniejszych od oglądanego jeszcze przed sekundą programu, atakujących nas migającymi obrazkami i durnymi piosenkami. Dlaczego więc nie oszczędzić tego naszej klienteli, zwłaszcza że również my na tym zyskamy?

Zwróć uwagę, że większość internautów nawet nie zdaje sobie sprawy, coś takiego, jak pozycjonowanie w wyszukiwarkach, w ogóle istnieje. Pierwsze miejsce w wynikach wyszukiwania kojarzy się im raczej z bezwarunkową gwarancją jakości. Warto z tej informacji skorzystać w budowaniu wizerunku swojego lub swojego przedsiębiorstwa.

Targeting

Unikalną cechą pozycjonowania, bardzo rzadko spotykaną w świecie reklamy, jest kierowanie oferty do ściśle określonego, zainteresowanego tematem, odbiorcy. Jak to działa? Otóż, sama zasada jest bardzo prosta: skoro ktoś trafia do Twojego sklepu meblowego wpisując w wyszukiwarkę zwrot „tanie meble”, to z pewnością znajduje się właśnie tam, gdzie chciał się znaleźć i jest zainteresowany Twoimi produktami, a stąd już niedaleko do zakupów.

Co więcej, zdobywając klientów poprzez pozycjonowanie, przejmujemy niejako zaufanie naszego gościa wobec samej wyszukiwarki, dzięki której się do nas dostał. Dzieje się tak dlatego, że w opinii internauty, ani Google, ani Yahoo, nigdy go nie oszukują, jeżeli więc takie „firmy” polecają naszą witrynę, prawdopodobnie jest ona tego warta.

Reklama w sieci nie jest branżą łatwą. W tym, pełnym konkurencji świecie, zbudowano szalony labirynt, w którym większość uliczek prowadzi do nikąd. Niemniej jednak, umiejętnie posługując się kilkoma podstawowymi narzędziami, zwłaszcza związanymi z manipulowaniem wynikami wyszukiwania, możemy z powodzeniem konkurować z firmami i portalami, które już na rynku działają. Ponadto, korzystając z Google, jak z tablicy ogłoszeniowej, można w relatywnie krótkim czasie stworzyć sobie pokaźne źródło klientów.