Oszczędzanie: kilka prostych sztuczek

Oszczędzanie pieniędzy to niestety lekko zapomniana umiejętność, gwarantująca przecież nie tylko możliwość spełniania finansowych marzeń, ale też zapewniająca realne bezpieczeństwo. W końcu każdy z nas, prędzej czy później, będzie potrzebował pieniędzy, a w takich sytuacjach, nie dysponując oszczędnościami, pozostają nam tylko drogie kredyty i pożyczki.


	4189301060_b97514bca5

Tymczasem oszczędzanie wcale nie jest tak trudne, jakby się wydawało i wcale nie chodzi o te magiczne 10 procent dochodów, które powinny bezwzględnie wędrować każdego miesiąca na lokatę lub konto w banku. Wprost przeciwnie – oszczędzanie powinno być elastyczne, zwłaszcza jeśli nie mamy konkretnych planów co do zaoszczędzonych pieniędzy.

Najważniejszym krokiem, dzięki któremu możemy zaoszczędzić najwięcej, jest identyfikacja naszych wydatków. Krótko mówiąc, musimy doskonale wiedzieć, na co wydajemy najwięcej i gdzie możemy wydawać mniej. W zasadzie już to wystarczy, aby przekonać się, że możemy kupować realne produkty, zamiast po prostu trawić zarobione każdego miesiąca pieniądze na bzdury.

Mając taką wiedzę możemy zacząć zabierać się za budowę tak zwanego funduszu awaryjnego, czyli naszego buforu bezpieczeństwa, dzięki któremu będziemy mogli nie tylko podejmować od czasu do czasu większe ryzyko, ale też swobodnie operować pieniędzmi.

Fundusz awaryjny to w istocie bardzo prosty mechanizm, a raczej miejsce, w którym przechowujemy równowartość naszych 3-miesięcznych wydatków. Jakkolwiek patrzeć, znana nam dziś rzeczywistość pozwoli nam w ciągu trzech miesięcy bez żadnego problemu powrócić na porównywalny standard życia, o ile tylko potrafimy sobie w życiu radzić.

Faktem jest, że trzy miesiące to stosunkowo krótki czas, nie ulega jednak wątpliwości, że jeden kwartał powinien wystarczyć nam nie tylko na odzyskanie dawnego życia, ale również na zachowanie pewnego rodzaju stabilizacji.

Jeśli chodzi o bardziej praktyczne wskazówki, z których można korzystać na co dzień, dobrym pomysłem jest między innymi rezygnacja z kary płatniczych, a zwłaszcza kredytowych – dopóki nie widzimy naszych pieniędzy, o wiele łatwiej jest nam się z nimi rozstawać. Innymi słowy, gotówka, mimo że mniej wygodna w noszeniu i płaceniu, zachowuje się na dłużej.

Oczywiście nie da się sprawnie oszczędzać pieniędzy mając długi, dlatego ich spłacenie powinno być jednym z pierwszych kroków do odzyskania rówowagi finansowej i zbudowania funduszu awaryjnego. Prawda jest taka, że mając długi bardzo trudno nam będzie nie tylko odkładać pieniądze, ale w ogóle zastanawiać się nad nimi.

Kluczem do skutecznego oszczędzania jest więc pewnego rodzaju stabilizacja, dzięki której będziemy mogli regularnie rezygnować z pewnej kwoty na rzecz swojego bezpieczeństwa i możliwości wydania jej  w przyszłości.

Generalnie rzecz biorąc, oszczędzanie jest jedną z najważniejszych umiejętności w całym świecie pieniędzy, dlatego powinniśmy się jej na bieżąco uczyć i korzystać z niej jak najczęściej, bo tylko w ten sposób możemy zapewnić sobie stabilizacje i bezpieczeństwo, jednocześnie nie rezygnując z wysokiego standardu życia.