Oprocentowanie kredytu i co z niego wynika

Większość z nas nie lubi pożyczać pieniędzy i nic w tym dziwnego, bo przecież jest to nie tylko przedsięwzięcie ryzykowne, ale też kontrowersyjne i mocno stresujące. Posiadanie cudzej gotówki wiąże się bowiem ze sporą dawką odpowiedzialności i oczywiście nieubłaganymi terminami zwrotu.


	4189301060_b97514bca5

Pożyczanie pieniędzy to również ryzyko dla pożyczkodawcy i między innymi dlatego, każdy kredyt jest oprocentowany. Kredyt jest dla nas źródłem gotówki, a właściwie narzędziem, dzięki któremu możemy zamienić nasze zobowiązania na solidny zastrzyk pieniędzy, ponosząc przy tym koszty takiego komfortu.

Jednak, dla banku, kredyt jest mechanizmem inwestycyjnym, który ma nie tylko zwracać swoją wartość właścicielowi, ale też dodatkowo na niego zarabiać. Ekonomiści wiedzą bowiem, że najlepsze zarabianie, to zarabianie pieniędzmi, które potrafią same z siebie zwracać wartość w czasie.

Kredyt jest więc oprocentowany i musimy się z tym pogodzić. Dzięki temu, taki mechanizm jak kredyt w ogóle istnieje, bo gdyby był za darmo, prawdopodobnie nikt nie chciałby ich udzielać. Nie inaczej jest  z pożyczkami, ale to już zupełnie inna historia i materiał na kolejny artykuł.