Najlepsza inwestycja to spłata długów!

Kredyt i pożyczka to słowa nieobce żadnemu z nas i nawet jeśli nigdy nie zdarzyło nam się wypełniać żadnych wniosków, ani starać się o wypełnienie wszystkich wymagań formalnych, to z pewnością pewien kontakt z pożyczonymi pieniędzmi mieliśmy.


	5454805481_2992ab259e

Najciekawsze jest to, że jest to jeden z najczęściej ignorowanych elementów edukacji finansowej, tymczasem kredyt lub pożyczka, to w istocie czynnik najbardziej hamujący ze wszystkich, tym bardziej że niespłacone długi to spory problem dla wielu z nas.

Faktem jest, że długi to najgorszy problem dla każdego z nas i nie chodzi tu wyłącznie o wymiar finansowy, ale też o ich wpływ na psychikę. Przede wszystkim, niespłacony kredyt oddziałuje w wielkim stopniu na nasze życie osobiste – kreuje pewne decyzje i nie pozwala podjąć innych, czego przykładem może być na przykład strach przed zmianą miejsca pracy.

Poza tym, jeśli pozbędziemy się długów, świat znów staje się dla nas bardziej otwarty, możemy wówczas nie tylko bez wyrzutów sumienia wyjechać na wakacje, ale też podjąć poważne kroki w celu zmiany naszego życia na lepsze. Kroki, których balibyśmy się zrobić, gdyby wciąż trzymały nas więzy zadłużenia.

Nie można oczywiście stwierdzić, że kredyt i pożyczka to usługi, których powinniśmy unikać. Wręcz przeciwnie – często jest to jedyna droga do realizacji celów i marzeń, a dla niektórych z nas inne opcje po prostu nie istnieją, niemniej powinniśmy starać się unikać zadłużenia, a potem jak najszybciej taki stan opuszczać.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że gdyby nie kredyty, wielu z nas nadal tkwiłoby w przysłowiowej kropce. W ten sposób można zainwestować nie tylko w nowy dom lub mieszkanie, ale też w biznes, własną firmę która może zmienić nasze życie na zawsze.

Tak czy inaczej, okazuje się że życie w zadłużeniu nie jest najlepszym pomysłem, bo determinuje niemal wszystkie aspekty codziennego życia, wpływając w niebagatelnym stopniu na kształt otoczenia, w którym się obracamy. Ponadto, ma wielki wpływ na nasze poczucie bezpieczeństwa, a to jedno z najważniejszych pragnień każdego człowieka. Jeśli więc brać kredyt, to trzeba pamiętać o tym, by jak najszybciej z niego wyjść i pod tym względem planować najbliższą przyszłość.