Mądre zakupy to duże oszczędności

Pewnie nie raz zdarzyło Ci się wyjść ze sklepu, spojrzeć na paragon i złapać się za głowę. Takie historie są zazwyczaj spowodowane nie tyle wysokością rachunku, ile raczej świadomością, że nie kupiliśmy nic wartościowego.


	4576687797_afb9c3a0e6

Tymczasem, nie trzeba wcale planować zakupów, aby były one skuteczne. Co ciekawe, pierwszym krokiem do efektywności na zakupach, jest zrezygnowanie z karty kredytowej na rzecz gotówki. Fizycznie ciężkie monety i banknoty mają wielki wpływ na psychikę, co z pewnością odczujemy, kiedy nasz portfel stanie się lżejszy nie tylko metaforycznie, ale dosłownie.

Naturalnie, największą różnicę robi prowadzenie budżetu domowego, skrzętne notowanie wydatków i dochodów oraz planowanie zmian i wprowadzanie ich w życie. Takie notatki to nie tylko mądre zakupy, ale też ogromne oszczędności i jeśli dojdzie do tego jeszcze rezygnacja z takich udogodnień, jak karta kredytowa, to okaże się że da się wydawać mniej, a żyć tak samo albo i lepiej. Jeśli będziemy rzetelnie i z głową podchodzić do każdych zakupów, zaoszczędzimy sobie nie tylko pieniędzy, ale i stresu związanego z ich brakiem.