Lokata vs konto oszczędnościowe

Oszczędzanie pieniędzy nie jest ani ciekawe, ani absorbujące, mimo wszystko jest to jeden z najważniejszych elementów mądrego gospodarowania finansami, zarówno w skali mikro, jak i w skali makro.


	3660224332_8478705da7

Oszczędzanie, czyli gromadzenie kapitału ma bowiem niebagatelny wpływ nie tylko na nasz domowy budżet, ale też na gospodarkę państwa. Jednak, aby skutecznie oszczędzać, nie wystarczy chęć i wiara w sukces, potrzebny jest też plan oraz odpowiednie narzędzia, takie jak lokata lub konto oszczędnościowe.

Z pewnością najlepiej jest umiejętnie wykorzystywać zalety obu tych mechanizmów, doskonale rozdzielając nasze finanse na konto oszczędnościowe oraz na lokatę, niemniej jednak oba z nich mają swoje specyficzne wady i zalety, które warto znać.

Podstawa jest taka, że konto oszczędnościowe jest niżej oprocentowane, niż lokata, można jednak na bieżąco korzystać z ulokowanych na nim pieniędzy. Tak czy inaczej, warto rozważyć wykorzystanie obu tych narzędzi w planowaniu domowego budżetu, bo jak już mówiłem, oszczędności są kluczem do bogactwa, a przynajmniej do bezpieczeństwa finansowego, o którym nie można nam zapominać.