Lokata lokacie nierówna

Wbrew pozorom, bardzo duża część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z tego, jak naprawdę działa lokata, co przejawia się często przeświadczeniem, że w ten sposób można zarobić. Jest to oczywiście podejście błędne i to wcale nie dlatego, że żeby zarobić, trzeba zaryzykować. Wynika to raczej z tego, że żyjąc w Polsce, przez całe nasze życie towarzyszą nam podatki, w tym inflacja i tak zwany podatek Belki.


	143114447_50b007fff9

Lokata nie służy więc do zarabiania, ale do oszczędzania i jest instrumentem, który stawia się zaraz obok konta oszczędnościowego, którego nazwa coś nam przecież sugeruje.

Wiemy już, że istnieje wiele sposobów gromadzenia oszczędności, a lokata i konto oszczędnościowe, to dwa z nich. Pytanie brzmi: co różni jedną lokatę od drugiej i która jest lepsza? Kluczowe jest oczywiście oprocentowanie, które ma bezpośredni wpływ na to, ile uda nam się zachować dla siebie, a ile zostanie nam odebrane w podatkach. Ważne są też bezpośrednie opłaty i prostota w prowadzeniu oraz czynnik niezwykle często pomijany: częstotliwość kapitalizacji i okres trwania umowy. Warto zwrócić uwagę  na te czynniki, a  z pewnością nie popełnimy wielu błędów.