Lokata, czy konto oszczędnościowe?

Mimo, że systematyczne oszczędzanie jest podstawowym warunkiem bezpieczeństwa i stabilizacji finansowej, jest to temat konsekwentnie ignorowany przez większość z nas. Po części wynika to z braku lub błędnej edukacji finansowej, lwia część zależy jednak od nas i naszej wiedzy oraz przekonań.


	4189301060_b97514bca5

Jeśli nawet damy się przekonać i zaczniemy odkładać część zarobków, często paraliżują nas aspekty techniczne, czyli wybór formy oszczędzania, comiesięczne przelewy czy inne indywidualne pomysły i działania. Najważniejszy wybór leży wśród instrumentów finansowych. Lokata, czy konto oszczędnościowe, a może fundusz inwestycyjny? Jest to problem nie tyle trudny, co niekomfortowy, jak każdy związany z finansami.

Różnica pomiędzy nimi, leży przede wszystkim w długości trwania. Konto oszczędnościowe jest bowiem przystosowane do regularnego obrotu pieniędzmi, w przeciwieństwie do lokaty, która daje nam w zamian większe oprocentowanie. Wybór jest oczywiście sprawą indywidualną i więcej zależy od tego, z oferty którego banku wybierzemy konto oszczędnościowe lub lokatę, z którym powiążemy nasze konto osobiste.