Kiedy kredyt ma sens?

Nie ma wśród tematów związanych z pieniędzmi takiego, który nie byłby kontrowersyjny. Pożyczanie pieniędzy bije w tej kwestii rekordy, bardzo często dotyczy bowiem transakcji interpersonalnych, będąc jednocześnie ogromnym ryzykiem dla obu stron. Pieniądze przecież pożycza się dlatego, że się ich nie ma, zawsze istnieje więc ryzyko utraty środków. I to po obu stronach.


	5454805481_2992ab259e

Są jednak sytuacje, których kredyt jest rozwiązaniem rozsądnym, na przykład gdy realizujemy trafiony pomysł, wszystko kręci się jednak zbyt wolno albo dla nas albo względem konkurencji. W takich okolicznościach, możemy próbować swoich sił biorąc kredyt lub pożyczkę i jeśli będziemy mieli nieco szczęścia, być może okaże się to dla nas trampoliną do sukcesu.

Z drugiej strony, pożyczka czy kredyt, zwłaszcza nieprzemyślany, może stanowić gwóźdź do trumny. I to niestety nie tylko finansowej lub fiskalnej. Oczywiście, nie wróżę tu scenariuszy rodem z filmów gangsterskich, ciężko jednak żyć z wiecznie ciągnącym się długiem. Pamiętaj jednak, że jeśli wszystko przemyślisz, zazwyczaj nie ma się czego bać. A bez ryzyka nie ma zysku.