Jak zainwestować małą kwotę?

Nie oszukujmy się, mało który zawodowy inwestor zaczynał mając do dyspozycji majątek całej rodziny. Wbrew pozorom o wiele częściej historia ludzi sukcesu wygląda jak w bajkach, mianowicie człowiek z nikąd, zupełnie bez perspektyw, jest niezwykle pewny siebie i z roku na rok działa w coraz większych projektach, dorabiając się w końcu poważnych pieniędzy, które czynią go wzorem dla innych.


	4576687797_afb9c3a0e6

Również dzisiaj większość z nas marzy o wielkich pieniądzach, ale do dyspozycji ma tylko skromne kwoty. Na szczęście inwestowanie nie musi zaczynać się od milionów, istnieje przecież bardzo wiele instrumentów w które można włożyć nawet małe kwoty rzędu pojedynczych tysięcy złotych.

Doskonałym, aczkolwiek niezbyt dochodowym przykładem jest lokata bankowa, którą można założyć nawet za kilkaset złotych. Wprawdzie nie pozwala ona myśleć o realnym zwrocie z inwestycji, niemniej jednak z teoretycznego punktu widzenia jak najbardziej zalicza się do instrumentów inwestycyjnych.

Jeśli chodzi o bardziej praktyczne narzędzia, sporą popularność zyskały ostatnimi czasy pożyczki społecznościowe. Mechanizm działania takiego systemu jest bardzo prosty: pieniądze są w ten sposób pożyczane niemal bezpośrednio, omijając większość pośredników, dlatego obie strony transakcji mogą liczyć na realne korzyści i lepsze warunki, niż w zwykłych bankach.

Dla nas istotne jest, że zysk z tego typu inwestycji może wynieść nawet kilkadziesiąt procent w skali roku, a co ciekawe, inwestować możemy już wówczas, kiedy mamy w kieszeni 1000 zł. Dzieje się tak dlatego, że kiedy potencjalny kredytobiorca zaciąga dług, nie jest on udzielany przez jedną osobę, ale grupę internautów, którzy „składają się” na kredyt dla osoby trzeciej.

Oczywiście dość istotną kwestią jest samo pojęcie „małej kwoty”, bo dla jednym może to oznaczać 1000, a dla innych 10 000 zł, a to przecież różnica całego rzędu wielkości. Tak czy inaczej, niezależnie od tego jaką sumą oszczędności dysponujemy, zawsze warto zainwestować we własne możliwości, udając się na różnego rodzaju kursy i szkolenia. W końcu, jak mawiają eksperci, to my sami jesteśmy najbardziej wartościowymi cząstkami naszego majątku.

Z pewnością lepszym wyborem, niż przechowywanie pieniędzy na nieoprocentowanym koncie, jest edukowanie się w kierunku naszego wykonywanego zawodu. Świat przecież cały czas ewoluuje i to coraz szybciej, toteż okazje na zrobienie pieniędzy pojawiają się niemal na każdym kroku, trzeba je tylko zauważać.

Pewien, bardzo kreatywny człowiek stwierdził, że żaden przedsiębiorca nie zaczynał od fabryki. Pierwszy biznes robi się za darmo, a dopiero za uzbierane pieniądze tworzy się kolejny, większy i tak dopóty, dopóki będziemy chcieli się w to bawić.

Jak widać inwestowanie pieniędzy niekoniecznie oznacza analizę wykresów giełdowych i operowanie milionami. W końcu każdą złotówkę można wykorzystać na miliony różnych sposobów i tylko od nas zależy, czy zrobimy to poprawnie. Krótko mówiąc, nie warto odkładać w nieskończoność, a raczej uczyć się, nawet kosztem utraty oszczędności.