Jak płacić niższe rachunki?

Koszty życia w naszym ukochanym kraju rosną z roku na rok. Niestety, dla większości z nas nie idzie to w parze ze wzrastającymi zarobkami. Jak więc poradzić sobie z coraz wyższymi rachunkami i podatkami? Czy konsekwentne zaciskanie pasa i odmawianie sobie przyjemności to jedyne wyjście z tej trudnej sytuacji?


	6355360253_30e095425d

Narzekanie i zawiść wobec polityków mogą przynieść nam tymczasową psychiczną ulgę, na dłuższą metę niewiele jednak zmienią w naszym życiu, więc zamiast siedzieć bezczynnie w oczekiwaniu na to, że lepsze czasy kiedyś powrócą, już dziś wprowadźmy w swoim życiu pewne drobne zmiany, dzięki którym oszczędzanie stanie się proste, a Polska znów okaże się krajem przyjaznym i bliskim.

Trzy usługi, które zabierają nam najwięcej pieniędzy, to prąd, ciepło i woda. Co prawda, nie możemy z nich zrezygnować, można jednak używać ich z głową, nie marnotrawiąc ich, co będzie miało pozytywne skutki zarówno dla nas, jak i dla środowiska naturalnego.

Przede wszystkim starajmy się oszczędzać prąd. Pierwszym krokiem powinna być analiza rynku w poszukiwaniu najtańszego dostawcy. Wbrew pozorom, zmiana świadczeniodawcy nie jest ani trudna, ani kosztowna, a może przynieść niemałe oszczędności.

Ponadto, starajmy się do maksimum wykorzystać energię słoneczną. Po co włączać oświetlenie, skoro na dworze jest jasno? Spróbujmy też pomalować pomieszczenia w jasne kolory, dobierając jednocześnie jasne meble i podłogi.

Pamiętaj też, by mądrze dobierać żarówki. Energooszczędne wcale nie w każdym wypadku będą dla nas opłacalne. Warto wiedzieć na przykład, że trzy 40-watowe żarówki świecą słabiej, niż jedna 100-watowa, pobierają natomiast więcej energii. Używaj żarówek energooszczędnych w miejscach, w których świecisz długo, a tradycyjnych – tam gdzie często gasisz i zapalasz światło.

Warto również pomyśleć o energooszczędnych urządzeniach gospodarstwa domowego. Lodówka, czy pralka klasy A++ będzie zużywała o wiele mniej energii, niż stare urządzenia, a wbrew pozorom, prąd przeznaczany na utrzymanie niskiej temperatury w lodówce, to nawet 30% miesięcznego zapotrzebowania na to medium.

Powinniśmy oczywiście zadbać również o oszczędność ciepła, przede wszystkim izolując i uszczelniając dom. Warto również zainwestować w nowy piecyk do ogrzewania wody, który nie będzie korzystał z ciepła palącego się płomienia. Przy kaloryferach zamontuj ekrany odbijające ciepło, aby nagrzewało się powietrze a nie ściany.

Nie zapomnij również o oszczędzaniu wody, napraw wszystkie cieknące krany i nieszczelne rury, dzięki temu zaoszczędzisz nawet 60 zł rocznie za każdy kran. Kup nowoczesne baterie, dzięki którym nie będziesz zbyt długo czekać na ciepłą wodę. Pamiętaj również, że prysznic jest o wiele bardziej oszczędny, niż kąpiel. Pamiętaj również o codziennym oszczędzaniu wody, na przykład podczas mycia zębów. Korzystaj z kubka, już dzięki temu zaoszczędzisz parę złotych.

Stosując tylko niektóre z tych porad, zauważysz znaczący spadek wysokości rachunków. Zaoszczędzone pieniądze możesz zainwestować w kolejne usprawnienia w swoim domu lub mieszkaniu albo też kupić sobie prezent w nagrodę, że tak skrupulatnie dbasz o domowe finanse i środowisko. Powodzenia.