Jak oszczędzać pieniądze?

Pewnie nie raz spotkaliście się z wyliczeniami, że gdybyśmy na przykład wkładali do banku tyle, ile wkładamy do ZUSu, to przy średnim oprocentowaniu rocznym 7%, uzyskalibyśmy w wieku 60 lat pewną liczbę milionów złotych. Brzmi pięknie, prawda?


	3660224332_8478705da7

Co więcej, jest to rzeczywistość, a nie abstrakcyjna matematyka. Problem w tym, że skoro odkładamy te pieniądze do ZUSu, to nie możemy inwestować ich drugi raz, ale to temat na inny artykuł.

Na pytanie jak oszczędzać, można odpowiedzieć na bardzo wiele sposobów, ale bezwzględnie najlepszą odpowiedzią będzie słowo regularnie. Praktycznie w każdej dziedzinie życia, podstawową zasadą prowadzącą do sukcesu, jest konsekwencja. Bez tego jeszcze nikomu się nie udało.

Podobnie jest z oszczędzaniem. Lepiej odkładać regularnie małą kwotę, niż od czasu do czasu włożyć na konto oszczędnościowe pół pensji, bo jest to nienaturalne i ciężko potem te pieniądze zostawić. Równie ważny jak konsekwencja, jest upór, dzięki któremu oszczędności pozostaną oszczędnościami, a nie funduszem imprezowym albo czymś takim.

Nie mniej ważny jest cel oszczędzania, czyli ten konkretny przedmiot lub działanie, do którego odkładanie ma prowadzić. Generalnie, oszczędzać powinien każdy, form jest bardzo wiele, ale wszystkie łączy jedno: bezpieczeństwo.