Ile ryzyka jest w inwestycjach giełdowych?

Wszyscy znamy tę listę: konto oszczędnościowe, lokata, fundusze, giełda. Kolejność ta jest wyznacznikiem zależności ryzyka do potencjalnego zysku i według niej, najbezpieczniejszym miejscem do trzymania swoich oszczędności jest konto oszczędnościowe, a najbardziej ryzykownym, różnego rodzaju akcje i aktywa.


	4189301060_b97514bca5

Jak wiemy, potencjalny zysk od kapitału, zależy przede wszystkim od ryzyka, które trzeba podjąć by zarobić. Dlatego najmniej płatnymi zajęciami są te, które nie mają żadnego wpływu na wielkie sprawy, a najbogatsi są ludzie, którzy podejmują najbardziej poważne decyzje.

Niemniej jednak, z szacunków wynika, że inwestując w spółki giełdowe, najprawdopodobniej zyskamy 10 do 20 procent już w ciągu pierwszego roku inwestowania. Naturalnie, nie świadczy to o tym, że z pewnością zyskamy co najmniej 10 procent, okazuje się jednak że prawdopodobieństwo zysku jest większe, niż prawdopodobieństwo straty.

Pierwszą rzeczą, jakiej powinniśmy być świadomi wchodząc na rynek papierów wartościowych jest fakt, że tak naprawdę nie rywalizujemy z systemem, ale z ludźmi. Nasza wygrana oznacza zarazem czyjąś przegraną, po pierwsze więc nie powinniśmy zakładać, że wszystko przyjdzie łatwo.

Niemniej, już po przeczytaniu jednej książki o tajnikach analizy technicznej lub fundamentalnej, będziemy na dobrej pozycji wyjściowej. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że zanim zaryzykujemy realne pieniądze, możemy sprawdzić nasze umiejętności sto i więcej razy, biorąc udział w różnego rodzaju grach giełdowych i inwestycjach wirtualnych.

Jeśli jesteśmy zdeterminowani i wiemy jak kupować oraz kiedy sprzedawać, na dłuższą metę niemal musimy osiągnąć zysk. Faktem jest, że giełda to rynek ryzykowny, na którym można równie szybko zyskać, co stracić, okazuje się jednak, że rynek w dłuższym okresie czasu pnie się do góry, bez względu na kryzysy i spadki, świat opanowany jest przez wieczny rozwój, co obserwujemy od tysięcy lat.

Twoje pieniądze nie są z pewnością czymś, z czym chciałbyś się rozstać, nie warto więc rzucać wszystkiego na jedną kartę, ani tym bardziej inwestować nie mając wiedzy, jeśli jednak będziesz postępować rozważnie, giełda może być miejscem Twojego finansowego odrodzenia.