Czy żenujące reklamy są nieskuteczne?

Oglądając beznamiętnie jakikolwiek kanał telewizyjny można bez większego wysiłku dojść do wniosku, że prezentowane tam reklamy są tworzone dla kretynów podatnych na każdą manipulację. Jednak, czy rzeczywiście można powiedzieć, że my – ludzie rozgarnięci – potrafimy świadomie uwolnić się od wpływu reklam na nasze wybory?


	6355360253_30e095425d

Aby zrozumieć mechanizm działania produkowanych masowo spotów wideo, musimy przede wszystkim podzielić reklamy na dwie podstawowe grupy:

Doskonałym przykładem reklamy z pierwszej grupy są konkretne oferty, czyli przedstawienie zalet produktu wraz z jego ceną i obowiązkowym rabatem. Tego typu informacje zalewają nas na każdym kroku, a przodują w nich przede wszystkim sieci marketów oraz mali przedsiębiorcy.

Z drugiej opcji najczęściej korzystają duże firmy, które działają już na rynku od lat i zajmują się nie tyle sprzedażą produktów, ile raczej wprowadzaniem ich do kolejnych grup konsumenckich. W tej formie działa między innymi większość reklam napojów gazowanych oraz innych dużych przedsiębiorstw, takich jak producenci samochodów. W takich reklamach wprawdzie zdarzają się czasem oferty konkretnych produktów, jednak w większości przypadków kluczem jest interesujące przedstawienie marki.