Czy warto się ubezpieczać?

Nie brakuje osób, które na firmy ubezpieczeniowe narzekają, nie widząc w nich niemal nic pozytywnego. Pal lich, jeśli ubezpieczenie jest obowiązkowe, wtedy można poniekąd wybaczyć firmie niskie odszkodowanie, ale co jeśli sami postaramy się o dodatkowe ubezpieczenia, a po fakcie okaże się, że wszystko na marne?


	4576687797_afb9c3a0e6

Powstaje wówczas pytanie, czy ubezpieczenia mają w ogóle sens, skoro niemal zawsze dostaje nam się mniej, niż zapisane było w umowie. Z jednej strony można by stwierdzić, że inwestycja w ubezpieczenia mija się z celem, ponieważ zawsze zwraca nam się mniej, niż zainwestowaliśmy.

Z drugiej jednak strony, ubezpieczenia to nie akcje, a usługa, wobec tego oczywiste jest, że musimy za nią zapłacić i nie da się jej uwzględnić w matematycznych wyliczeniach. Co więcej, często okazuje się, że była to de facto decyzja korzystna dla stanu końcowego naszych finansów.

Pytanie „czy warto się ubezpieczać” pozostaje zatem otwarte i będzie trapiło jeszcze tysiące ludzi po nas. Generalnie rzecz biorąc, można by stwierdzić, że ubezpieczenia to zwykłe usługi, a w ich przypadku najwięcej zależy od naszych personalnych upodobań, w tym wypadku do ryzyka.