Czy kredyt to dobre rozwiązanie?

Część z nas z pewnością zgodzi się, że często pożyczka lub kredyt, szczególnie jeśli chodzi o ogromne kwoty, jest jedynym rozwiązaniem. Dla innych jednak będzie to oczywiste bluźnierstwo. Kto ma w tej dyskusji rację?


	3660224332_8478705da7

Zacznijmy od czegoś prostego. Z pewnością istnieją tak zwane dobre kredyty, czyli takie, które nie działają negatywnie na nasze finanse. Mogę do nich zaliczyć przede wszystkim kredyty „zero procent”, czyli na przykład kupno telewizora na raty. Z czasem wartość tych rat nominalnie spadnie, ze względu na inflację, a i nam będzie łatwiej je udźwignąć.

Dobrym kredytem jest też kredyt inwestycyjny na coś, czego wartość będzie rosła szybciej od rat kredytu, czyli na przykład firmę lub dobrze usytuowaną ziemię.

Wiele osób popełnia jednak błędy, biorąc pożyczki konsumpcyjne, czyli na przykład takie, za które organizują przyjęcia, za które płacą tak naprawdę o trzydzieści procent więcej, niż zapłaciliby w gotówce. Kredyty mogą być złe i dobre, tak jak każde inne produkty. Wszystko zależy od nas.